KONTAKT

KONTAKT

KONTAKT

KONTAKT

ADRES:

Hubala 25B,   45-266 Opole

ZAOBSERWUJ

+48 692004052

         kontakt@masazterapia.pl

 

Masz pytania lub chcesz ustalić termin? 

Beauty

31 marca 2021

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty chodź nazwa na to wskazuje mało ma wspólnego z tenisem. Jest to potoczna nazwa entezopatii mięśni prostowników nadgarstka charakteryzująca się zmianami przeciążeniowymi przyczepów ścięgien do kości. Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, który może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Czasem nasila się przy wykonywaniu ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni. Łokieć tenisisty sprawia także trudności w wykonywaniu czynnościach życia codziennego, jak np. otwieranie drzwi czy podnoszenie kubka. Podczas badania palpacyjnego wyraźnie odczuwana jest tkliwość tkanek, a siła mięśniowa ręki jest obniżona.

Mikrourazy, które powodują łokieć tenisisty, powstają na wskutek powtarzających się na przestrzeni dłuższego czasu ruchów podczas których nadgarstek znajduje się w nienaturalnej pozycji i doprowadza do zmiany napięcia mięśni prostownika długiego nadgarstka, prostownika krótkiego lub prostownika palców. Schorzeniu towarzyszy często również stan zapalny. Przykładem czynności powodujących entezopatie może być wielogodzinne skręcanie mebli, uderzanie młotkiem lub wielogodzinna praca przy komputerze. Do mikrourazów może także dojść w wyniku nieprawidłowej biomechaniki ruchu. Takim przykładem może być zła technika gry w tenisa (stąd jej nazwa).

Zawodnik niewystarczająco wykorzystujący pracę tułowia, obręczy barkowej oraz nóg ma dużą szansę na kompensowanie ruchu przez prostowniki nadgarstka. Taka sytuacja na przestrzeni czasu również może spowodować pojawienie się entezopatii. Grupy zawodowe najbardziej narażone na przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka to mechanicy, szwaczki, pracownicy biurowi, sportowcy (tenis, squash), muzycy lub masażyści.